Lisemizde Geleneksel 2. Bahar Şenliğimiz Gerçekleşti!

Özel Yeşeren Lisesinde “Geleneksel 2. Bilim Şenliği” yapıldı. Matematik ve Fen zümrelerinin düzenlediği bilim şenliğinde öğrencilerimize bilim ve teknolojinin önemini kendi yaptıkları deney ve projelerle yerinde gösterip kavratmak, bilime olan meraklarını arttırmak, teorik olarak öğretilen konuların deneylerini takım çalışmasıyla yaptırmak amaçlandı.

Bu amaçla hazırlanan bilim şenliğinde; yıl boyunca yapılan STEM projeleri ve matematik dersi dönem projeleri, Leonardo Da Vinci köprüsü yapımı, origamiler, matematiksel oyunlar ve ispatlara yer verildi.

Robotik kodlama kulübü öğrencilerimiz, hazırladıkları arduino çalışmalarında görme engelli bireyler için “Engelsiz Gözlük” projesi ile gözlük üzerinde mesafe sensörü kullanılarak karsıdaki engeli algılama ve uyarı sistemi oluşturan tasarımlarını sergiledi.

Fen zümrelerimiz; Modern Biyoteknoloji ve Klasik Biyoteknoloji çalışmalarına yer verdi. DNA izolasyonu , Klorofil eldesi ve floresans etkisi gözlemlenerek modern biyoteknoloji çalışmaları gözlemlerken, yoğurt , kefir ve turşu yapımı ile de hayatımızda yer alan klasik biyoteknolojinin önemi bir kez daha vurguladı. Akışkan hamur, çakmak gazı, çakmaksız alev deneyi, zıplayan sodyum, fil dişi macunu, katı iyot, yanardağ deneyleri, rubens tüpü hava tabancası, eğik atış makinesi ve açısal momentum korunumu deneyleri yapıldı.

Öğrencilerimiz kurulan oyunlarla eğlenirken kendi yaptıkları proje ve deneylerle bilimsel düşünme bilincini pekiştirmiş oldu. Emek veren bütün öğretmenlerimize ve şenliğimizde görevli olan katılan bütün öğrencilerimize ve bilim şenliğimizde bizlere eşlik eden velilerimize teşekkür ederiz.