Cumhuriyetimizin 97. Yılı Kutlu Olsun

Ey Türk Gençliği,

Bundan tam 97 yıl önce ‘bugün’ Mustafa Kemal Atatürk çalışma arkadaşlarını Çankaya’da bir akşam yemeğine davet ederek “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” dedi. 29 Ekim 1923’te “Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir.” diyerek Cumhuriyet’i ilan etti.

Cumhuriyet’in ilk gününde Cumhuriyet’in ilk Başbakanına şöyle demişti: “Yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız. Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği bir görev bu. Özgür bir toplum oluşturmak, çağdaşlaştırmak için, bu ideali gerçekleştirmek zorundayız.”

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet olmuş bitmiş bir süreç değildir, tam tersine onun “devrimcilik” ilkesi gereği sürekli değişimlere, yeniliklere açık bir süreçtir.

“Bir gün sözlerim bilime aykırı düşerse bilimi seçin.” diyen Ulu Önder, Cumhuriyet’in bağımsızlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu da şu sözleri ile vurgulamıştır: “Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri süren ulusal yıkımlardan uyanmanın ve bu sevgili vatanın her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu, Türk gençliğinin korumasına bırakıyorum, Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz.

Bugün ülkemizde her bireyin bir söz hakkı varsa, bu Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve askeri dehasının; silah arkadaşlarının, toprak altında kefensiz yatan binlerce Türk evladının kurtuluş mücadelesinin eseridir.

Akın Akın Mustafa Kemal yağıyordu Anadolu’ya

İlim yağıyordu, fen yağıyordu.

Nasırlaşmış eller kalem tutuyordu artık.

Medeniyete koşuyordu çıplak ayaklar,

Hürriyete koşuyordu...

Ve akın akın Mustafa Kemal yağıyordu Anadolu’ya.

“Benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.”

Cumhuriyet’imizin 97. yılı. Bugün, en büyük bayramdır, kutlu olsun…

ÖZEL YEŞEREN OKULLARI

ÖZEL YEŞEREN LİSESİ