Etkinlikler

Ocak Ortaokul Tatil Bülteni

28 Temmuz 2018
          On beş günlük bir tatile giriyorsunuz. Bir dönem boyunca elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak geçirdiniz.  Belki yılsonuna gelindiğinde keşke daha çok çalışsaydım, diye düşünenleriniz olabilir. Keşke diyenler için de hiçbir şey geçmiş değil, daha önünüzde hedeflerinizi gerçekleştirmek için yeniden başlayacağınız bir dönem var. Sevgili çocuklar biliyorsunuz 8. sınıftan itibaren sizi bekleyen birçok sınavlar var. Bu sınavlarda sistemli düzenli çalışma alışkanlığını yaşamının bir parçası haline getirmiş öğrenciler daha başarılı oluyor.      Sizlere de tatilde eksik olduğunuzu derslerle ilgili bir çalışma programı öneriyoruz. Her gün düzenli olarak belirlediğiniz bir sabah saatlerini çalışarak öğleden sonraki saatleri gönlünüzce etkinlik planlayarak geçirin. Çalışmalarınızda o dönem ait derslerden tekrar yaptıktan sonra ile ilgili soru çözmenizi öneriyoruz. Soruları çözdükten sonra da yapamadığınız konulara tekrar tekrar dönüp yeniden çalışmanız; bu şekilde tam öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın hiçbir güç sizin ders çalışma isteğinizden daha önemli değildir. Dış faktörler kişileri bir yere kadar motive eder. Önemli olan sizin kendinize hedefler koyarak kendi kendinizi motive etmeniz. Hiç kimse hedefine bir anda ulaşmamıştır. Hepsi önemli bir birikimin ve düzenli, hedefli bir çalışmanın sonunda gerçekleşmiştir. Kendinize güvenin, kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçip yaşamınızda yani bir başlangıç yapın. Unutmayın, hepiniz bu güce sahipsiniz. Yeter ki gerçekten isteyiniz. Çalışmalarınızı erteleyerek sorunlarınızı sırtınızda taşımayın. Böylece yaşamı kendiniz yön vererek yaşayacaksınız. Unutmayın haziran ayının ortalarında sizi güzel bir tatil bekliyor. Bu tatile gönül rahatlığı ile çıkmak istiyorsanız; hedefleriniz için, yapmanız gerekenleri tam o anda yapmanız önemlidir. Yaşamda hiçbir şey için geç değildir. Hele sizin yaşınızdakiler için…   Yeter ki isteyin, planlayın ve isteklerinizin nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz.
Tatilde her gününüzü planlamalısınız. Uyku saatinizi, dinlenme-eğlenme saatinizi, tv izleme, bilgisayar… vb. etkinlikleri, kitap okuma, gazete okuma, müzik dinleme, sinema, tiyatroya gitme gibi tüm etkinliklerinizi planlamalısınız. Her gün mutlaka 2-2.30 saat derslerinize zaman ayırmalısınız. Günde toplam 2 saatten fazla ekran karşında kalmamaya özen göstermelisiniz. 8-9 saatlik uykunuzu mutlaka almalısınız. Beslenmenize dikkat etmeli, özellikle size yararlı besinler,  sebze, meyve salata vb. Besinleri tercih etmelisiniz.
Bu düşünce ile ,planlı ve programlı bir yaşam içindeki boş zamanlarınızda;
Kitap okuma: Kitap okuma alışkanlığını kazanmanın sonrasında yoğun olarak çeşitli türde kitaplar okumakzamanı en iyi değerlendirmenin yolu olduğunu bilmelisiniz. Kitap okumak, sizin bakış açınızı genişletecektir. Her gün mutlaka en az yarım saat kitap okumalısınız.
 
Gazete Dergi okuma: Önerilen dergiler; Kids nationalgeographic ,Okyanus   , Bilim Teknik Çocuk , vb.
 
Televizyon izleme: Televizyonda izlenebilecek programı seçmek ve izleme zamanını tayin etmek kişisel gelişimin olması noktasında çok önemlidir. Eğitime dönük yayınları izlemek ve ayrıca tv haberlerini takip etme alışkanlığı kazanmalısınız.
Sinema ve tiyatroya gitme: Sanatsal iletileri olan yaşınıza uygun oyun ve filmlerin izlenilmesi de kişisel bir kazançtır. Tatil sürecinde sizin yaşınıza uygun çok fazla film gösterime girecektir. Bu filmlere giderek eğlenebilirsiniz.
Sanatsal çalışmalar yapma: Plastik, seramik, hamur, kil, heykel, yontma işleri, vs. sanatlarla yoğunlaşmak amatör olarak yazarlık çalışmaları gibi etkinlikler de zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar.
Özellikle günlük tutma alışkanlığı kazanmalısınız.
Spor yapmak: Hoşlandığınızı düşündüğünüz bireysel ya da toplu olarak yapabileceğimiz sportif faaliyetlerimizin olması; fiziksel, ruhsal ve düşünsel gelişime ve sosyal yaşama yardım eder.
 
Ev işlerine yardım etmek: Anne ve babaya ev işlerinde yardım etmek, paylaşım ve sorumluluk alma yetilerinizin gelişimini sağlar.
 
Ayrıca  ders öğretmenlerinizin tatil süresince sizden yapmanızı istedikleri çalışmalar olabilir . Bu çalışmalar, tatil dönüşünde öğretmenleriniz tarafından kanaat notu olarak değerlendirilecektir. Kitap okuma ve proje ödevleri de ikinci dönem proje notlarınızda etkili olacaktır.Yapacağınız çalışmalarda bu zamanı bir fırsat olarak değerlendiriniz.
 
Tatili verimli, sağlıklı, mutlu, eğlenceli geçirmek için öğrencilerin aileleriyle bir toplantı yapıp zaman planlaması hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenme, eğlenme, arkadaş organizasyonları, oyunlar olduğu kadar zayıf derslerin telafisi ve kendinizi eksik gördüğünüz konuların tekrarı içinde zaman olmalıdır.
Ara tatil,  8. Sınıflar için sıçrama tahtası olabilir
Öğrenmek nasıl insani bir eylem ise unutma da insani bir eylemdir. Burada önemli olan, kişiye gerekli olan bilgilerin hafızada tutulmasıdır. Unutmanın çaresi ise yapılan anlamlı tekrar çalışmalarıdır. Tekrarlar, öğrenilenlerin kalıcılığını sağlamada, anlaşılmayan bilginin öğrenilmesinde ve yanlışları düzeltmede önemli bir tekniktir. Tekrarlar ile bilgiler yeniden kullanılacak hâle gelir. Tekrar yeniden öğrenme değil, öğrenilenlerin hatırlanmasıdır. Yapılan aralıklı tekrarlar bilginin uzun süre hafızada kalmasını sağlar. Yapılan araştırmalar ilk tekrarların daha sonra yapılan tekrarlara göre daha etkili olduğunu göstermiştir. 40 dakikalık bir ders süresinden sonra 10 dakikalık bir tekrar çalışması yapılması en uygun olanıdır. Sözel derslerde anlamlı tekrarlar okuma ve önemli yerleri not tutma şeklinde; sayısal derslerde ise problemlerin sonucuna ulaşıncaya değin çalışma şeklinde olmalıdır.
Sevgili aileler;
 • Tatil, çocuklarla ailelerin birlikte zaman geçirip etkileşime girip ailelerin çocukların iç dünyasını anlaması için iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde ailenin mümkün olduğu kadar bir arada olacağı zaman yaratması yararlı olacaktır.
 • Okul zamanında belli rutinlere (kalkış saati, çalışma saati vb.) alışmış çocuklar için tatil, sıkıcı geçen ‘boş zamanlar’ halini alabiliyor. Bu nedenle tatilde de kalkış ve yatış saatlerinin düzenli olmasına çalışın.
 • Eski fotoğraf albümlerini karıştırın. Eskiye göre ne kadar büyüdüğünü/zü ve hangi becerilerinizin geliştiğini paylaşın. Yaşam da bazen oturup değerlendirme yapılması ve neyin ne kadar istediğimizin değerlendirilmesi, şu anda nerede olduğunuza bakılıp yeni planlamalar yapılması gerekir.
 • Tatil boyunca alınan besinlere dikkat edin. Bazen uykuda geçen saatler atlanmış öğünler gelişmekte olan bünyede dikkatle izlenmelidir. Telefi edici beslenme seçenekleri artırılmalıdır.
 • Bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sözleşme yapabilirsiniz. Televizyon ve bilgisayar başında günlük 2 saatten fazla kalınmamalıdır.
 • Evde internet varsa internete bağlanmak için belirlenen zaman sınırı aşıldığında şifre uygulamasını sözleşme maddesinde ele alabilirsiniz.
 • Bilgisayar veya televizyonu, herkesin kullandığı bir odada olması yararlı olur.
 • Anlamsız, önemsiz, şiddet içeren ve uygun olmayan televizyon programlarını izlememeye dikkat ediniz.
 • Eve misafir davet edin ve televizyonsuz bir ziyafet verin.
 • İmkânınız varsa kış tatili yerlerine gidin. Tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ediniz.
 • Hobilerinize daha çok zaman ayırın. Yeni bir el becerisi veya hobi başlatınız.
 • Havanın uygun olduğu günlerde ailece piknik yapma, bisiklete binme, uçurtma uçurma, top oynama, yürüyüş yapma, balık tutma, yüzme, gezi gibi eğlenceli aktiviteleri deneye birsiniz. Ama riskli faaliyetlerden sakınınız.
 • Ailenizi, okumanın heyecan dolu dünyası ile tanıştırınız. Bunun için bir kitap-dergi, gazete, bulmaca vb. eğlenceli okuma ve kitapçı ziyaretleri yapabilirsiniz.
Keyifli, sağlıklı ve eğlenceli bir tatil geçirmenizi dilerim.
Sevgi ile kalın.
 
 
18 ms