Etkinlikler

Ocak İlkokul Tatil Bülteni

28 Temmuz 2018
Sevgili Öğrenciler,
On beş günlük bir tatile giriyorsunuz. Bir dönem boyunca elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak geçirdiniz.  Belki yıl     sonuna gelindiğinde keşke daha çok çalışsaydım, diye düşünenleriniz olabilir. Keşke diyenler için de hiçbir şey geçmiş değil, daha önünüz de hedeflerinizi gerçekleştirmek için yeniden başlayacağınız bir dönem var.
Tatilde ailenizle aşağıdaki seçenekleri değerlendirerek kendinize yeni bir düzenleme ve program yapabilirsiniz.
Bu düşünce ile, planlı ve programlı bir yaşam içindeki boş zamanlarınızda;
Kitap okuma: Kitap okuma alışkanlığını kazanmanın sonrasında yoğun olarak çeşitli türde kitaplar okumak(masal,bulmaca,vb.)zamanı en iyi değerlendirmenin yolu olduğunu bilmelisiniz. Kitap okumak, sizin bakış açınızı genişletecektir. Her gün mutlaka en az yarım saat kitap okumalısınız.
Gazete Dergi okuma: Önerilen dergiler; Kids nationalgeographic ,Okyonus   , Bilim Teknik Çocuk , vb.
Televizyon izleme: Televizyonda izlenebilecek programı seçmek ve izleme zamanını tayin etmek ve bunu eğitim,eğlence,vb bağımlılık oluşturmadan takip etmelisiniz.
Sinema ve tiyatroya gitme: Tatil sürecinde sizin yaşınıza uygun çok fazla film gösterime girecektir. Bu filmlere giderek eğlenebilirsiniz.
Sanatsal çalışmalar yapma: Hamur,seramik,resim,vs.sanatlarla yoğunlaşmak amatör olarak yazarlık çalışmaları gibi etkinlikler de zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar.Özellikle günlük tutma alışkanlığı kazanmalısınız.
Spor yapmak: Hoşlandığınızı düşündüğünüz bireysel ya da toplu olarak     yapabileceğimiz sportif faaliyetlerimizin olması; fiziksel,ruhsal ve düşünsel gelişime ve sosyal gelişime  yardım eder.
Masa başı oyunlar: Aile ile birlikte oynayacağınız masa başı oyunlar hem ilişkinizi geliştirmenize yardım eder.Hem eğlenirsiniz.
Ev işlerine yardım etmek: Anne ve babaya ev işlerinde yardım etmek, paylaşım ve sorumluluk alma yetilerinizin gelişimini sağlar.
Ayrıca  ders öğretmenlerinizin tatil süresince sizden yapmanızı istedikleri çalışmalar olabilir . Bu çalışmalar, tatil dönüşünde öğretmenleriniz tarafından kanaat notu olarak değerlendirilecektir. Kitap okuma ve proje ödevleri de ikinci dönem proje notlarınızda etkili olacaktır.Yapacağınız çalışmalarda bu zamanı bir fırsat olarak değerlendiriniz.
SON OLARAK;
  • Ders çalışmaya başlamadan kendinize gelecekte gerçekleştirmeyi istediğiniz bir hedef
  • Okul başarınız ve  ilerde ki kariyeriniz için, tatil de olsa  ortalama 1,5-2.00  saat ders çalışmayı hedefleyin.
  • 45-50 dakika ders çalıştıktan sonra 5-10 dakika kendinize teneffüs verin.
  • Dersi kendi odanızda çalışma masasında oturarak ve ders araç gereçlerinizin hazır olduğu  bir ortamda çalışın. Ders çalışırken televizyon seyretmeyiniz, dikkatinizi dağıtacak ölçüde yüksek sesle müzik dinlemeyiniz.
Ders çalışırken aklınıza gelecek olumsuz yaşantıları hayal ve günlük olaylarla ilgili düşüncelerinizi  ,teneffüs verdiğim zaman düşüneceğim diyerek erteleyiniz. Ders çalışırken hayale dalmanız veya ders dışı şeyler düşünmeniz,  sizin dersi anlamanızı zorlaştıracaktır.
Beyin, sürekli serbest çağrışım yapar ve aklınızdan sürekli ders dışı  düşünceler geçer.Bunu kendi kendinize kontrol altına almaya ve yönlendirmeye çalışın.Aksi halde dikkat dağınıklığı ve isteksizlik yaşarsınız.
Canınız sıkıldığında hemen dersin başından kalkmayınız. Bir sayfa daha okuyup kalkacağım,5 dakika daha çalışıp kalkacağım   şeklinde kendi kendinizi zorlayınız. Her canınız sıkıldığında dersin başından kalkarsanız, ders çalışmanızı değil ,canınızın sıkıntısını  ödüllendirmiş olursunuz.
Her gün sabah kalktığınızda o günkü programınızı gözden geçirip ,programınıza sadık kalın.Aksi halde gelen bir misafir telefon vs.sizi yönlendirebilir.Diğerleri sizi değil, siz diğerlerini yönetin.Gerektiğinde  programınızı bozacak tekliflere ‘’HAYIR’’ demekten çekinmeyin. Aksi halde hep yapmamak için bir bahaneniz olur. Yaşamınızla ilgili sorumluluk aldıkça özgürleşirsiniz ve yaşamınız hakkındaki kararları da alabilirsiniz. Siz hangisini seçmek istiyorsunuz?
NOT;Tabi ki bu programda gün içerisinde değişiklik yapabilirsin; ama akşam yatarken kendine sor ben bugün  sabah yaptığım programa ne kadar uydum diye .
1.Sınıflar için:Bilgisayarın yaşantınızdaki önemini biliyorum ONUNLA İLETİŞİMDE DE  OYUNLARDA DA  DAHA ÇOK STRATEJİ OYUNLARI VE ARAŞTIRMA YENİ BİLGİ ÖĞRENMEK İÇİN  tercih etmen senin için bir kazanım olacaktır. Ama bütün bilim adamları sizin yaşınızda iki saat üzeri  ekran karşısında kalmanın dikkat dağınıklığı  yaptığı  görüşü  üzerinde birleşiyor.
Bol bol resim, kesme yapıştırma,takı boncuk vb el becerisi etkinlikleri yapabilirsin.
Tatilde ekran(TV;BİLGİSAYAR) sizi değil siz ekranı yönetin.Unutmayın tatil  boş geçirilen bir zaman değil, çalışmanın ,dinlenmenin, eğlenmenin olduğu bir süreçtir.
Sevgili anne babalar zihinsel gelişimin yaklaşık %70 inin  ilkokulun ilk yıllarında geliştiği araştırmalarla desteklenmektedir. Bu konuda çocuklarımızla onların öğrenmelerini destekleyici her türlü etkinlik gelişimlerine katkı sağlayacaktır.
DİKKAT 1 (Pedegog Berkay DİNÇ DELİGÖZ) YA-PA
Tangram (Dr.İhsan HANSON )
DİKKAT GELİŞTİRİCİ OYUNLAR                             MORPA YAYINLARI
Yukarıda önerdiğim kitaplar dikkat ve konsantreyi geliştirmede anaokulu için destekleyici kitaplar
Aşağıda isimlerini verdiğim kitaplar da  ilkokul 1 sınıftan itibaren destekleyici kitaplar olarak kullanılabilir.
Dikkat Geliştirme 1 ( Pedegog Özlem Özden Tunca )          YA-PA
Dikkat Geliştirme 2 ( Pedegog Özlem Özden Tunca )          YA-PA
Sınıf öğretmenleriniz  de size  önerecekler .Bu kitapları da yanınızda oyuncaklarınızı  gibi  yanınızdan ayırmayarak onlarla da iyi bir tatil arkadaşı olun…
2-3. Sınıflar, için alacağınız kaynak kitapların      mümkün olduğunca konu anlatımlı ve bol örnekli çözümlü  olmasına dikkat ediniz.seçtiğiniz kitaplardaki örnekleri önce konu çalışıp sonra o konu ile ilgili testler çözerek değerlendirirsen yararlı olur.
Ayrıca   yaprak testlerden de faydalanabilirsiniz.
Öğretmenlerinizin dönem  içerisinde verdiği ders notları ,testlerini gözden geçirebilirsiniz.
Tatilde ekran(TV;BİLGİSAYAR) sizi değil siz ekranı yönetin.Unutmayın tatil  boş geçirilen bir zaman değil, çalışmanın ,dinlenmenin, eğlenmenin olduğu bir süreçtir. Gönlünüzce bir tatil  geçirmenizi diliyorum…                                                          Sevgi  ile kalın.
 
 
13 ms