Etkinlikler

100. Yılında 23 Nisan

20 Nisan 2020
100. Yılında 23 Nisan
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun yüzüncü yılı 23 Nisan 2020.
Gazi Meclisimizin kuruluşundaki felsefe Türk Halkının kendisini yönetmesini temel alan bir egemenlik vizyonuna dayanmaktadır. 23 Nisan 1920 yılında çıkılan yolun yüzüncü yılındayız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde vücut bulan kurtuluş destanı, çağın bütün gelişmiş ülkelerinin işgalci olduğu Anadolu topraklarında Türk Halkının azmi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin yönetimiyle yazılıyor. “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” İşgal boyunca TBMM tarafından ortaya konulan bu irade öyle bir büyük bir iradedir ki sevgili çocuklar, dünya üzerinde bir örneği daha yoktur. Bilmeye ve anlamaya mecbur bulunduğumuz bu kutsal emanet siz değerli çocuklara armağan edilmiştir. Bunu asla unutmayınız.
Atatürk diyor ki;
Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.
Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen yüce Türk Milletinin uyanışını; esaret zincirlerini kırıp, bağımsızlık için şahlandığı günü simgelemektedir.

Saltanattan Milli egemenliğe, esaretten özgürlüğe geçişimizin sembolü, bir milletin şeref, namus ve haysiyetinin yaşaması için mücadele eden TBMM’nin açılışının
100. Yılı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.
ÖZEL YEŞEREN OKULLARI
ÖZEL YEŞEREN LİSESİ
 
55 ms