Covid-19 Veli Bilgilendirme

Değerli Velimiz,

Okullarda Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar içinde yer alan iki farklı algoritma Sağlık Bakanlığı tarafından “Covıd-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi” tüm kurumlara iletilmiştir. Yeşeren Okulları da bu yönergeler doğrultusunda karar almakta ve yürütmektedir.

“Sınıfta ders veren öğretmende COVID-19 pozitif vaka saptanması durumunda; A. Öğretmenin ve öğrencilerin sürekli şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması hâlinde, “Öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder.» Diğer öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder.” (Kaynak, Sağlık Bakanlığı “Covıd-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi-Sy.457”)”

“Sağlık Bakanlığı “Covıd-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi” öğretme (ler)in ve öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda öğretmenin eğitim verdiği tüm sınıflar yakın temaslı kabul edilir.”

T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün covıd-19 Temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması (15 Mart 2021)

Bu süreçte veli ve çalışan bilgilendirme süreci ve takip sistemi aşağıdaki işleyiş üzerinden yapılacaktır.

Okul Öncesi, 1.,2. Ve 3. Sınıf gruplarında;

Sınıfta bir öğrencide Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda; ilgili sınıf tamamen 10 gün boyunca karantinaya alınır.

Bilgilendirme; Covıd-19 pozitif vaka çıkan sınıfın ve ilgili sınıf grubunun diğer şubelerinin de tamamına bilgilendirme yapılır.

4.,5.,6.,7. Ve 8. Sınıf gruplarında;

Sınıfta bir öğrencide Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda; sadece test sonucu pozitif olan öğrenci 10 gün karantinaya alınır, diğer öğrenciler temaslı kabul edilerek yüz yüze eğitime devam eder. Karantinaya alınan öğrencinin filyasyon ekiplerine verdiği yakın temaslı öğrenci (maskesiz bir ortamda bulunması) de 10 gün karantinaya alınır. Yüz yüze devam eden öğrencilerin iki saatte bir ateş ölçümleri yapılarak semptomları gözlemlenir.

Sınıfta birden fazla öğrencide Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda; tüm sınıf 10 günlük karantinaya alınır ve diğer şubelere bilgilendirme yapılır.

Bilgilendirme; Covıd-19 pozitif vaka çıkan sınıfın ve ilgili sınıf grubunun diğer şubelerinin de tamamına bilgilendirme yapılır.

Ailede Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda

Öğrencinin ailesinde pozitif bir vaka çıkması durumunda; öğrenci de yakın temaslı olarak kabul edilir ve 10 gün karantinaya alınır.

Bilgilendirme; ailede pozitif vaka çıkması durumunda okul yönetimi ve sınıf öğretmenleri veli tarafından bilgilendirilir. Okul yönetimi tarafından diğer velilere bilgilendirme mesajı gönderilmez. Temaslı takibi aile tarafından yapılır.

Derse giren öğretmende Covıd-19 Pozitif vaka çıkması durumunda;

Okul öncesi, 1.,2. Ve 3.sınıf gruplarında derse giren sınıf öğretmenlerinde pozitif vaka çıkması durumunda tüm sınıf karantinaya alınır. Gerekçe, yemek ve kahvaltı saatlerinde maskesiz bulunup yakın temaslı sayılmaları nedeniyle.

Okul öncesi, 1.,2. Ve 3.sınıf gruplarında derse giren branş öğretmenlerinde pozitif vaka çıkması durumunda, öğretmen 10 gün karantinaya alınır. Öğrenciler temaslı kabul edilerek yüz yüze eğitime devam edilir. Yüz yüze devam eden öğrencilerin iki saatte bir ateş ölçümleri yapılarak semptomları gözlemlenir.

Bilgilendirme; Covıd-19 pozitif vaka çıkan öğretmenin sınıf grubuna ve ilgili sınıf grubunun diğer şubelerinin de tamamına bilgilendirme yapılır.

4.,5.,6.,7. Ve 8.sınıf gruplarında derse giren bir öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir ve yüz yüze eğitime devam edilir. Yüz yüze eğitime devam eden öğrencilerin iki saatte bir ateş ölçümleri yapılarak semptomları gözlemlenir.

İLKÖĞRETİM KURUM MÜDÜRLĞÜ

Ek-1 Sağlık Bakanlığı “Covıd-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi

Ek-2 Okullarda Covıd-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar

Ek-3 T.C Sağlık Bakanlığı Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi (15 Mart 2021)

Paylaş